Bieganie to jeden z najpopularniejszych sportów na świecie. Ludzie podejmują się tej aktywności w przeróżnych celach. Zawodowi sportowcy dążą do osiągania jak najwyższych wyników, inni biegają dla przyjemności, a dla jeszcze innych jest to narzędzie w walce o zrzucenie zbędnych kilogramów. Niezależnie od celu, bieganie z pewnością wpływa pozytywnie na nasze zdrowie i daje dużo frajdy. A jak lepiej biegać — samotnie czy w grupie?
Rodzaj treningu
To czy biegowe treningi będziemy wykonywać samotnie, czy w grupie przyjaciół zależy między innymi od rodzaju treningu. Jak wiadomo, w planie biegacza pojawiają się przeróżne jednostki treningowe. Mogą to być interwały, biegi progowe lub długie wybiegania. Jednostki, które kształtują szybkość, czyli na przykład interwały to dynamiczne treningi, które wykonuje się często na stadionie lub płaskich odcinkach w terenie. Mogą to być takie jednostki jak 4 × 400, 10 × 200 i wiele, wiele innych opartych na takim schemacie. Jak widać, są to bardzo krótkie odcinki, a to oznacza, że wykonuje się je z dużą prędkością. Już pierwsze okrążenie potrafi mocno zmęczyć i zaprzeć dech w piersi. Dlatego tutaj raczej nie ma miejsca na tak zwane pogaduszki. Jest to trening, który należy wykonywać rzetelnie i w pełnym skupieniu. Rozmowa nie jest tu wskazana. Właściwie rozmawianie podczas takiego biegu mogłoby być nawet niemożliwe.
Zupełnie inną jednostką są tak zwane długie wybiegania lub biegi spokojne. Tego typu treningi biega się zazwyczaj w pierwszej strefie tętna, która charakteryzuje się tym, że można swobodnie rozmawiać podczas biegu. Oczywiście chodzi o tempo. Te jednostki zazwyczaj są długie (kilkanaście lub kilkadziesiąt kilometrów) i wykonywane w terenie takim jak las czy park. Tutaj zabieranie ze sobą towarzysza to doskonały pomysł. Podczas takiego biegu można swobodnie rozmawiać. Biegając po lesie, czy w ciemnym parku wpływa to również na nasze bezpieczeństwo. W grupie jesteśmy zazwyczaj mniej narażeni na nieprzyjemne zdarzenie, które mogą spotkać nas podczas samotnych przebieżek.
Własne preferencje
Kolejną kwestią są oczywiście własne preferencje. Każdy z nas woli coś innego. Niektórzy lubią delektować się biegiem w samotności i podczas treningu słuchać ulubionej muzyki czy audiobooka. Inni natomiast nie wyobrażają sobie długich biegów bez treningowego partnera. Tutaj trzeba zastanowić się jaka forma aktywności bardziej nam odpowiada i na taką się zdecydować. Dzięki temu trening będzie dla nas komfortowy i przyjemny.