Bieganie to sport, który przynosi wiele korzyści zdrowotnych. Wpływa on pozytywnie na pracę naszego serca, pozwala dotlenić organizm, a także utrzymywać prawidłową masę ciała. Często podejmujemy się tej aktywności, chcąc rozpocząć zdrowy tryb życia i zadbać o aktywność w ciągu dnia. Jest to oczywiście jeden z najlepszych sposób, jednak trzeba pamiętać o kilku ważnych aspektach. Bieganie niesie za sobą wiele prozdrowotnych korzyści, jednak nieodpowiednie przygotowanie może skończyć się kontuzją. Jednym z najważniejszych czynników, które wpływają na nasze bezpieczeństwo, są buty. Jakie obuwie biegowe będzie najlepsze na początku przygody z tym pięknym sportem?

Rodzaj podłoża

Pierwszym aspektem, na jaki należy zwrócić uwagę, wybierając buty do biegania, jest typ podłoża. Musimy zastanowić się, gdzie najczęściej będziemy wykonywać nasze treningi. Czy będzie to leśna ścieżka, piaszczysta droga czy może chodnik lub asfalt? Do każdego z tych miejsc powinniśmy dobrać inne buty. Biegi po asfalcie będą wymagały obuwia o grubej podeszwie, które zapewni odpowiednią amortyzację. Dzięki temu zadbamy o nasze stopy i stawy kolanowe, a trening będzie bezpieczny. Natomiast jeśli będzie biegać głównie po lesie, to warto wybrać buty z mocno wyprofilowaną podeszwą i agresywnym bieżnikiem. Zapewni to dobrą przyczepność na nierównym terenie.

Masa ciała

Kolejnym ważnym aspektem jest nasza masa ciała. Jak wiadomo, podczas biegania narażamy wiele stawów na obciążenie. Dlatego, aby wspomóc organizm, musimy zapewnić mu odpowiednią amortyzację poprzez dobór odpowiednich butów. Podeszwa musi być odpowiednio wysoka, aby spełniała to zadanie. A masa ciała ma tutaj znaczenie, ponieważ im jesteśmy ciężsi, tym amortyzacja w obuwiu powinna być mocniejsza. Zapewni to odpowiednią ochronę kręgosłupa i stawów przed wstrząsami.

Typ stopy

Wybierając buty do biegania, warto też wziąć pod uwagę typ naszej stopy. Musimy określić, czy jest ona neutralna, pronująca, czy supinująca. Stopa pronująca to taka, która nadmiernie wychyla się do wewnątrz, a stopa supinująca – na zewnątrz. Do każdego typu należy dobrać specjalne obuwie. Warto poprosić w sklepie specjalistę, który pokaże buty do naszego rodzaju stopy.

Odpowiedni rozmiar

Rozmiar obuwia będzie wpływał na komfort podczas treningu. Jednak powinien on być nieco większy niż w butach, w których chodzimy na co dzień. Mierzenie obuwia do biegania najlepiej wykonywać wieczorem, kiedy stopy są zmęczone po całym dniu i nieco napuchnięte (tak jak podczas biegania). Dobrze też przymierzać je w skarpetkach treningowych.