Niewątpliwie to, właśnie bieganie jest jednym z najtańszych, a przede wszystkim efektownych sportów aerobowych. Pozwala na szybkie spalanie kalorii, poprawia wydolność organizmu oraz sprzyja utrzymaniu dobrej kondycji. Co, najważniejsze jest to aktywność, którą zdecydowanie może wykonywać każdy! By, faktycznie bieganie pokochać i czerpać z niego maksimum przyjemności, należy treningi biegowe dostosować do swoich możliwości. Nie da się ukryć, że początki nie są łatwe. Ta pozornie najprostsza aktywność, zderza osoby początkujące z poziomem ich kondycji i wytrzymałości organizmu. Dodatkowo, brak przygotowania organizmu do wysiłku, może doprowadzać do zakwasów, a niekiedy nawet zawrotów głowy i wymiotów. W takich okolicznościach łatwo stracić zapał i szybko zrezygnować. Jak zatem zacząć biegać? Co powinien wiedzieć początkujący?

Bieganie – plan treningowy, dla początkujących!

Na dobry początek poleca się marszobieg, czyli aby, bieganie przeplatało się z szybkim marszem. W ten sposób organizm ma możliwość przyzwyczajenia się do wysiłku i obciążeń. Z czasem, należy zacząć zwiększać czas biegu, skracając wówczas czas marszu. Podstawowy trening, dla początkujących przewiduje 1 minutę biegu na 2 lub 3 minuty marszu. Początkowy dystans można zaplanować na zaledwie 2-3 km. Najlepiej zaplanować treningi biegowe 3 razy w tygodniu np. poniedziałek, środa, piątek. Wszystko po to, aby dać sobie możliwość zdrowego i bezpiecznego poznania własnych możliwości. Bardzo ważne jest stopniowe podnoszenie poprzeczki. Zwiększanie dystansu i tempa, to kwestia indywidualna, dlatego trzeba słuchać swojego organizmu, by w odpowiednim czasie zacząć wymagać od siebie więcej. Najczęściej po pierwszych dwóch tygodniach, jest się gotowym na zwiększenie czasu biegu, względem marszu np. 2 min. biegu na 1 lub 2 min. marszu.

Bieganie – co jeszcze powinien wiedzieć początkujący?

Do biegania, warto profesjonalnie się przygotować, co zwiększy komfort treningu. Wygodna, sportowa odzież i buty do biegania, to absolutne minimum. Przydatne okazują się również aplikację sportowe, pozwalające kontrolować treningi i postępy, a także opaska na ramię na smartfon. Bardzo ważna jest rozgrzewka przed każdym treningiem, a także rozciąganie mięśni, jeśli czujemy, po treningu napięcie. Podstawowa rozgrzewka powinna składać się z ą truchtu, krążenia stawów i ćwiczeń rozciągających. Poza tym nie zaleca się biegać na czczo, jak i tuż po posiłku. Optymalnie posiłek należy zjeść około 2h przed bieganiem. Świetnie sprawdzają się produkty bogate w węglowodany, np. banan, płatki z jogurtem, baton energetyczny.