Nie ulega wątpliwości, że bieganie to naprawdę doskonała aktywność fizyczna, która przynosi za sobą wiele niezliczonych korzyści, a zatem nie ma się co dziwić że jest to popularny sposób spędzania wolnego czasu. Niektórzy ludzie biegają sami, inni wolą pobiegać z przyjaciółmi, czy też z partnerem, ale są również tacy, którzy do biegania zaangażowali swego ukochanego psa i to właśnie takie bieganie daje im zdecydowanie najwięcej radości. Trzeba się zastanowić, czy rzeczywiście każdy pies będzie chciał z nami biegać i czy rzeczywiście bieganie z naszym ukochanym czworonogiem da nam tyle radości? Oczywiście na to wszystko składa się wiele różnych elementów, takich jak na przykład rasa psa oraz jego charakter.

Czym właściwie jest canicross?

Warto wiedzieć, że canicross, jest to po prostu dziedzina sportowa, która polega na bieganiu wraz z psem. Tutaj chodzi o to, że zarówno pies, jak również jego właściciel dają z siebie wszystko i przy tym bardzo dobrze się bawią. Jeżeli chodzi o standardowy bieg z psem, to tutaj można przebiec nawet dwadzieścia kilometrów, natomiast w wypadku canicrossu odcinki mają maksymalnie pięć kilometrów. Jednakże, podczas takiego właśnie “krótkiego” biegu, pies zawsze daje z siebie sto procent, pędzi z całych swoich sił ciągnąc za sobą właściciela, który przy tym wszystkim musi psu dotrzymywać kroku. Para jest związana ze sobą smyczą, a do tego pies ma na sobie szelki.

Jak dobrze zacząć bieganie z psem?

Przede wszystkim pies, tak samo jak człowiek musi się dobrze przygotować do biegu. Nie można od razu zacząć męczyć psa długimi biegami, ponieważ nie będzie to dla niego dobre. Powinniśmy zacząć od długich spacerów z psiakiem i systematycznie zaczynać trucht, przy tym każdego dnia nieco zwiększać intensywność. Nie możemy biegać ze szczeniakiem, trzeba poczekać aż pies dorośnie. Najlepszy wiek na to, aby rozpocząć wspólne bieganie, to około 12 – 20 miesięcy, ale wszystko to zależy od rasy. W wypadku małych ras, rozwój następuje szybciej, aniżeli w przypadku ras dużych oraz olbrzymich. Oczywiście już od małego możemy truchtać z psem i dawać mu wskazówki.

Wypoczynek jest bardzo ważny 

Kiedy biegamy wspólnie z psem, to koniecznie musimy go bardzo dobrze obserwować. Gdy tylko zauważymy, że nasz pupil bardzo dyszy i przy tym coraz wolniej biegnie, aż do momentu kiedy całkowicie się zatrzyma i nie będzie chciał iść, to trzeba się zatrzymać i nie ciągnąć psa na siłę. Wówczas konieczna jest przerwa. Jednakże, jeżeli pies będzie bardzo zmęczony, to całkowicie powinniśmy zakończyć trening.