Wielokrotnie przekonaliśmy się już, że rywalizacja sportowa nie zawsze odbywa się na uczciwych warunkach. Afery korupcyjne od czasu do czasu wstrząsały i nadal wstrząsają światem piłki. Fixy bukmacherskie to zakłady na wydarzenia, co do których mamy podejrzenia, że mogły zostać ustawione.

Czym są fixy bukmacherskie?

Po dziś dzień nie udało się wyplenić korupcji ze świata sportu. Wyniki spotkań nadal są ustawiane i choć najczęściej nie tyczy się to najsilniejszych europejskich rozgrywek, to w wielu krajach cały czas tego typu praktyki są niemal na porządku dziennym. Fixy bukmacherskie to zakłady właśnie na tego typu wydarzenia. Wydarzenia, co do których mamy podejrzenia, że ich wynik mógł zostać odgórnie ustalony, a nie jest wynikiem czysto sportowej rywalizacji. 

Jak rozpoznać fix bukmacherski?

Czy fixy bukmacherskie są dostępny tylko dla wybrańców – członków insiderskich forów, gdzie użytkownicy przekazują sobie informacje o ustawionych spotkaniach? Niekoniecznie. Gracze sami mogą wychwytywać pewne wskazówki, które mogą prowadzić do wniosku, że określony mecz jest ustalony i dzięki temu zarobić sporą sumę pieniędzy

Pierwszy sposób dotyczy obstawiania meczów live. Oglądając dane spotkanie możemy wychwycić dziwne zachowania zawodników lub bardzo kontrowersyjne decyzje sędziego, które mogą sugerować, że faworyzuje on jedną z drużyn. Jeśli widzimy, że piłkarze jednej z drużyn grają z bardzo małym zaangażowaniem i uważamy, że mogą oni mieć ku temu jakieś powody, to jest to pewna wskazówka, że spotkanie mogło zostać ustawione. 

Drugim sposobem, przeznaczonym dla nieco bardziej zaawansowanych graczy jest śledzenie kursów na dane wydarzenia. Jeśli widzimy, że kurs gwałtownie zmalał lub kurs na wydarzenie przeciwstawne gwałtownie wzrósł, to może to oznaczać, że na dane wydarzenie wniesiono w krótkim czasie dużo zakładów, o sporych stawkach. Może to sugerować, że pewne grono osób posiada insiderskie informacje odnośnie kulisów danego spotkania i zdecydowało się obstawić dużą sumę pieniędzy na wydarzenie, którego wystąpienie bukmacher uznaje za mało prawdopodobne.