Czy bieganie ma sens, jeżeli chcemy “zrobić” masę?

Temat wpływu biegania na budowanie masy mięśniowej jest naprawdę bardzo szeroki, ponieważ to wszystko zależy od tego, jak oraz ile biegamy. Na przykład osoba, która biega na dużych dystansach nie musi mieć dużej ilości mięśni szybko kurczliwych, ale tych pewnych, które znajdują się w ciele z tym że w mniejszej ilości. Taka właśnie masa mięśniowa sprawi, że trening może być bardzo długi oraz intensywny. Tak naprawdę bieganie z mocno zwiększoną masą ciała byłoby naprawdę bardzo niebezpieczne dla samego biegacza. Dlatego też, zapewne każdy zauważa że profesjonalni biegacze mają raczej drobną posturę.

Jak właściwie tworzone są mięśnie?

Warto wiedzieć, że zdecydowanie najważniejszym elementem naszych mięśni jest białko. Jego stan w organizmie zależy od wielu elementów, do których zaliczyć można między innymi dietę, czy też ćwiczenia. Można porównać białko na przykład cegieł. Obrazując – MPS, to mechanizm dokładana cegieł do ściany, natomiast MPB, to po prostu mechanizm ich zabierania. Jeżeli przyłożymy do ściany więcej cegieł niż z niej zabierzemy, to wówczas ściana będzie większa. Analogicznie, jeżeli weźmiemy więcej niż przyłożymy, to ściana będzie mniejsza. Wnioskując z tego – jeżeli chcemy zbudować mięśnie, to nasze ciało musi wytworzyć więcej białka niż wydali z organizmu.

Czy bieganie działa hamująco na rozwój mięśni?

Bardzo często można spotkać się ze stwierdzeniem, że podczas takich aktywności, jak na przykład bieganie, nie da się zbudować odpowiedniej masy mięśniowej. Jest to jednakże mit, który nie ma nic wspólnego z prawdą. Zapewne jest on związany z tym, że przy tego typu wysiłkowi fizycznemu, istnieje konieczność spełnienia wydatku energetycznego przeznaczonego na biegania. Poprzez brak określenia ilości energii, jaka jest wykorzystana w momencie biegania, nasza dieta może danego dnia dawać nam energii na poziomie neutralnym, czy też może wystąpić niedobór kaloryczny. Wszystko zależy od długości biegu, jego intensywności itp.

Kalorie muszą na plusie

Wielu biegaczy, którym zależy na tym, aby nabrać masy mięśniowej popełnia jedne kluczowy błąd, a mianowicie dostarczają oni do swojego organizmu mało kilokalorii. Oczywiści podczas biegania tracimy bardzo dużo kilogramów, ponieważ jest to aktywność fizyczna, która znacznie przyspiesza przemianę materii. W związku z tym, podczas treningu cardio zamiast powiększyć masę mięśniową, po prostu ją spalimy. Żeby nie dopuścić do takiego stanu rzeczy, koniecznie musimy zmienić swój styl żywienia. Nigdy nie możemy dopuścić do tego, że wystąpi tak zwany deficyt kaloryczny.