Bardziej zwiększa wydajność bieganie, czy rower?
Chyba każdy jest w stanie zauważyć to, że zdecydowanie najpopularniejszymi sportami cardio jest bieganie oraz rower. Ciężko jest spotkać w dzisiejszych czasach takiego człowieka, który nie umie biegać i jeździć na rowerze. Żeby w ogóle móc przystąpić do tego typu ćwiczeń wytrzymałościowych, nie będą nam potrzebne specjalne umiejętności ruchowe, dlatego też tak łatwo jest zacząć swoją przygodę z bieganiem, czy też z rowerem. Wiele osób zastanawia, się co jest bardziej wydajne dla naszego organizmu – bieganie, czy też jazda na rowerze?
Jak właściwie jazda na rowerze wpływa na nasz organizm?
Można powiedzieć, że jazda na rowerze stanowi swego rodzaju połączenie treningu cardio oraz treningu siłowego. Co za tym, idzie sport ten ma wszechstronne oddziaływanie na cały nasz organizm. Z jednej strony, jazda na rowerze znacznie przyspiesza tempo przemiany naszej materii, a z drugiej strony wzmacnia mieście nóg. Nie można przy tym pominąć faktu, że jazda na rowerze ma bardzo dobry wpływ na cały nasz organizm, ponieważ niweluje poziom stresu, poprawia nastrój oraz kondycję oddechową. Nie ma się zatem co dziwić, że tak wiele osób regularnie jeździ rowerem.
Jazda rowerowa, a bieganie
Trzeba przyznać, że jazda rowerowa nie powoduje tak szybkiego spalania kalorii, jak w przypadku biegania, jednakże ta właśnie aktywność ruchowa będzie doskonałym rozwiązaniem dla osób, u których niewskazane jest obciążanie stawów. Na jazdę rowerową powinny zdecydować się również osoby, które mają dużą nadwagę i bieganie byłoby dla nich bardzo kłopotliwe. Zarówno w przypadku biegania, jak również w wypadku jazdy na rowerze, ogromną rolę odgrywa zaangażowanie poszczególnych mięśni. Uważa się powszechnie, że trening mięśni nóg w czasie jazdy na rowerze jest najlepszy, ponieważ zaangażowane są wszystkie mięśnie, a co za tym idzie jesteśmy w stanie odpowiednio wyrzeźbić nogi. W wypadku biegania jest podobnie, ponieważ mięśnie nóg podczas tego typu wysiłku są mocno zaangażowane.
Jazda na rowerze, czy bieganie – co powoduje większe obciążenie stawów?
Nie ulega wątpliwości, że stawy są zdecydowanie mniej obciążone podczas jazdy rowerem, aniżeli podczas biegu. Jeżeli biegamy z ogromnym naciskiem, to ma to wpływ na staw kolanowy oraz staw skokowo – goleniowy. Taki nacisk jest zdecydowanie mniejszy podczas jazdy na rowerze, a co za tym idzie ryzyko różnych urazów, czy też kontuzji jest mniejsze. Jazda na rowerze zdecydowanie słabiej działa na mięśnie niż bieganie, ale na przykład w obu tych sportach mocno zaangażowane są mięśnie łydek oraz ud.